Dr. LUCIJA ČOK, znanstvena svetnica
Inštitut za jezikoslovne študije
Tel.: +386 5 663 77 00
E-naslov: lucija.cok@zrs-kp.si
Področja raziskovanja:
- Humanistika / jezikoslovje
- družboslovje / vzgoja in izobraževanje
- jezik in kultura v stiku, večjezičnost
- sociolingvistika in medkulturna prepletanja
Biografija:
Dr. Lucija Čok, znanstvena svetnica na področju preučevanja družbenega jezikoslovja, redna profesorica večjezičnosti in medkulturnosti je bila prva rektorica Univerze na Primorskem. Na več vodstvenih funkcijah je sooblikovala osnove visokega šolstva na Primorskem, v letih 2000 – 2002 je bila tudi ministrica za šolstvo, znanost in šport v vladi Republike Slovenije. Kot ministrica je prispevala k pripravi nekaterih podlag integracije Slovenije v Evropski raziskovalni prostor – ERA. Predavala je na več tujih univerzah, vodila evalvacijske time strokovnjakov v okviru Evropske zveze univerz (EUA IEP), bila članica sveta Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS).
Svoje raziskovalno delo osredotoča na pojave, ki spremljajo jezike in kulture v stiku, učenje jezikov, vzgojo za sobivanje in sožitje kultur ter vitalnost etnij. Za njene dejavnosti pri uveljavljanju francoske kulture in jezika ter strategij za spoštovanje jezikovnih različnosti jo je predsednik Republike Francije odlikoval z visokim priznanjem viteza legije časti. Predsednik Republike Italije ji je podelil naslov Commendatore dell’Ordine della Stella della solidarietà. Leta 2013 ji je Univerza na Primorskem podelila naziv zaslužna profesorica. Istega leta ji je minister za področje šolstva in znanosti podelil državno nagrado za življenjsko delo na področju visokega šolstva.
Raziskovalna dejavnost:
Prof. dr. Lucija Čok deluje v slovenskem prostoru in širše na področju raziskovanja in poučevanja jezikoslovja, medkulturnosti, modelov dvojezičnega izobraževanja, ohranjanja jezikovne raznolikosti; kot ekspert na področju visokega šolstva pa njeno delovanje presega evropski prostor. Čokovi je laboratorij narodnostno in kulturno mešanega prostora Slovenske Istre ponujal izziv za preučevanje večjezičnosti in medkulturnosti. Na številnih projektih Znanstveno-raziskovalnega središča je kot vodja združevala raziskovalce, ki so izpostavili širši evropski strokovni javnosti bogastvo stičnih prostorov kot model za sožitje in soustvarjanje, prednosti večjezičnosti, medkulturnosti in inovativnega pouka jezikov ter modelov šolstva v večjezičnih okoljih. Kot soavtorica je pripravljala znanstvene podlage in nato oblikovala študijske programe Italijanistike in Medkulturnega jezikovnega posredovanja, ves čas je sodelovala pri usposabljanju učiteljev tujih jezikov. Sodelovala je pri nastanku Evropskega jezikovnega portfolija, Prereza jezikovne politike Univerze na Primorskem, in objavljala tako znanstvene članke kot oblikovala učbenike na področju učenja jezikov. Njena osebna bibliografija obsega čez 350 enot.
Organizirala je več znanstvenih srečanj, vodila več nacionalnih in mednarodnih projektov, ki so preučevali politike sožitja jezikov in kultur, modele šolstva kontaktnih prostorov, zgodnjo večjezičnost in medkulturno komunikacijo. Predavala je tudi na tujih univerzah kot vabljeni gostujoči profesor (Università degli Studi di Udine, Université Stendhal Grenoble III, Academy of Pedagogy Minsk, Academy of Pedagogy, Klankenfurt, Macquary University, NSW, Australia, Saami College Kautukeinu, Norway, Universite de Sorbonne, Paris; University of Strathclyde, Glasgow, Scotland; Universita di Cagliari, Sardegna, Air Force Academy, Brasov, Romany).
Članstva:
- Evropsko združenje profesorjev Emeritov (European Association Professors Emeriti)
- Združenje Akademskih palm ( Chevalier de Palmes Accademiques, France).
- Mreža strokovnjakov promocije večjezičnosti (Mercator Network).