Svetovni dan mišic 2019
ABOUT EVENT
3. SVETOVNI DAN MIŠIC
Tudi letos Inštitut za kineziološke raziskave ZRS Koper že tretjič po vrsti želi opozoriti širšo laično javnost o pomenu mišice kot izredno celostnega in pomembnega organa, ki je odgovoren za številne življenjske procese. Večina ljudi povezuje delovanje tega obsežnega organa le s športom in mišičastim izgledom, zato želimo predstaviti pravo resnico o žal vedno bolj “pozabljenem organu”. V svetu informacijskih tehnologij, virtualnih okolij in robotike, ko opravila rešujemo pretežno z miselnimi procesi, smo mišice, ki so nas skozi milijone let postavljale pokonci in nam omogočale preživetje, povsem zanemarili.
Skeletne mišice niso pomembne le za gibanje, transport, delo, pomembne so tudi za ohranjanje ravnovesja v organizmu, izmenjavo energije, presnovo, termoregulacijo, nemoteno delovanje srčno-žilnega sistema, nenazadnje njihovo delovanje spodbuja in vpliva tudi na naše miselne procese. Prepogosto se njihove pomembne vloge največkrat zavemo šele takrat, ko je zaradi različnih razlogov njihovo delovanje moteno ali onemogočeno. Tako bomo letošnji 3. Svetovni dan mišic posvetili posameznikom, ki jim je bila zaradi možganske kapi prizadeta motorika in njihovim svojcem ter vsem, ki se neposredno ali posredno srečujejo s problemom rehabilitacije, kot tudi vsem, ki jih zanima kako delovati preventivno, da do takih neželenih dogodkov ne pride. Ker junija letos zaključujemo triletni mednarodni projekt MEMORI-net, bomo ob tej priliki sodelavci ZRS Koper in SB Izola predstavili izsledke naših raziskav in ponudili nova znanja vsem prisotnim.
V soboto, 25. maja 2019 bomo sodelavci Znanstveno-raziskovalnega središča Koper in Splošne bolnišnice Izola od 15.00 do 17.00 ure na trgu pred Mestno kavarno Triglav predstavili trenutne trende obravnave pacienta po možganski kapi. Poudarek bo na obravnavi pacienta in njegovi skeletno-mišični rehabilitaciji ter vračanju funkcionalnih zmožnosti pacienta po možganski kapi.
Pred tem vas od 9.00 ure dalje na isti lokaciji vabimo na meritve gibalnega statusa.
“Skeletno-mišična rehabilitacija in vračanje funkcionalnih zmožnosti pacienta po možganski kapi“:
15.00 – MIŠICE, POZABLJENI ORGAN (dr. Rado Pišot)
15.20 – MOŽGANSKA KAP (dr. Anton Grad)
15.40 – SPREMLJANJE FUNKCIJE MIŠIC PO MOŽGANSKI KAPI (dr. Boštjan Šimunič)
16.00 – MIŠICE IN MOŽGANI: predstavitev nevrofeedback metode (dr. Uroš Marušič)
Vljudno vabljeni!
Sodelavci Inštituta za kineziološke raziskave ZRS Koper